Jaunpils novads
               
 
MyCSSMenu Save Document Jaunpils novads
MyCSSMenu Save Document Jaunpils novads
Vai Tu zināji!

Pasaulē ir vairāk nekā 100 pilsētas ar vienādu nosaukumu Jaunpils? Vairāk

























Veselīgā Jaunpils

Veselīgā Jaunpils rakstu arhīvs
Pasaules nieru diena
Sievietes veselībai
28. jūlijs – Pasaules Hepatīta diena
28.jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās laikā sabiedrība tiek informēta par vīrushepatītiem, pastiprināti tiek pievērsta uzmanība vīrushepatītu profilaksei, kā arī kontroles pasākumiem un veselības pārbaužu veikšanai. Vairāk.
Pasaules Veselības organizācija Jaunā kārtība kompensējamo zāļu recepšu izrakstīšanā
No 1. aprīļa spēkā stājas jauna valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība; plānotais pacientu ietaupījums – līdz 25 miljoniem eiro gadā Vairāk.
Pasaules nieru diena
Katru gadu marta otrajā ceturtdienā tiek atzīmēta Pasaules nieru diena, kuras mērķis ir veicināt izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā, samazināt nieru slimības un ar to saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē. Šā gada tēma ir “Nieru veselība ikvienam un visur – no profilakses līdz slimību atklāšanai un vienlīdzīgai veselības aprūpes piekļuvei”, īpaši akcentējot profilaksi kā būtisku faktoru nieru slimību novēršanai un aizkavēšanai. Vairāk.
Necepies! Pasargā sevi no ādas vēža!

4x4 fizisko aktivitāšu programma.
Vienmēr neziņu raisošie jautājumi pirms fiziskajām aktivitātēm - Vai nebūs traki grūti? Vai pēc tam nejutīšos nelāgi? Es tak pa dienu traki daudz kustējos, priekš kam man vēl treniņu? Izrādās, ka ir tāda treniņu programma, kas sniedz pozitīvas atbildes uz šiem jautājumiem. 4x4 fizisko aktivitāšu programma - treniņa ilgums tikai 34 min kura laikā katrs pats nosaka savu darbības intensitāti, jo galvenais noteikums ir justies komfortabli visa treniņa laikā. Tāpēc pamēģini kopā ar treneri A.Fridrihsonu 4x4 fizisko aktivitāšu programmu katru pirmdienu un trešdienu plkst.18.00 skolas sporta stadionā.

Kartavkalnu Apļi ir atgriezušies! 2019
Kartavkalnu Apļi ir atgriezušies! Jaunas trases, jaunas distances, jauni noteikumi. Nemainās fakts, ka var piedalīties ikviens veicot trases soļojot, nūjojot vai skrienot. Tiekamies Kartavkalnos uz pirmo posmu 20. jūnijā plkst. 18.30! Neskaidrību gadījumā sazinoties ar A.Fridrihsonu (29379004) tiks sniegtas visas atbildes. NOLIKUMS.

SPĒKA AVOTS

Par onkoloģiskajām saslimšanām. Par fizisko aktivitāšu pozitīvo ietekmi. Par visu kopā! 2019
21. februāris bija tā diena, kad Viesatās un Jaunpilī viesojās fizisko aktivitāšu fiziologs Dr. R. Cešeiko. Dakteris ikdienā strādā ar onkoloģisko slimību pacientiem, bet ne ierastā veidā. Jau vairāku gadu garumā, dakteris ir pētijis maksimālā spēka treniņa ietekmi uz onkoloģisko saslimšanu attīstību ārstēšanas procesā. Izrādās, ka gudra fizisko aktivitāšu izvēle un metadoloģija paātrina ne tikai onkoloģisko slimnieku, bet arī dažādu citu saslimšanu ātrāku atveseļošanās procesu. Bet, lai nenonāktu līdz nepatīkamiem brīžiem, dakteris vairākkārt atzīmēja, ka pareiza fizisko aktivitāšu izvēle ir labākai labas veselības priekšnoteikums. Vairāk.

“Neļauj gripai sevi noķert!”
Slimību profilakses un kontroles centrs uzsāk sabiedrības informēšanas kampaņu “Neļauj gripai sevi noķert!” ar mērķi veicināt iedzīvotāju vakcinēšanos pret gripu un palielināt izpratni par vakcinēšanās nozīmi – īpaši tajās sabiedrības grupās, kurās ir augsts ar gripu saistīto komplikāciju risks.

Gripa ir viena no vakcīnregulējamām infekcijas slimībām, kas katru gadu gripas sezonas laikā ir par iemeslu mirstības pieaugumam.

Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu.

Uzzini vairāk par gripu: ŠEIT

Ikgadējā vakcinācija ir efektīvākais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas ar gripu. Vakcinēties pret gripu ir ieteicams ikvienam un ieteicams to darīt rudenī, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies. Jo īpaši vakcinācija ir ieteicama personām, kuras pieder pie kādas no riska grupām.

Pie riska grupām pieder personas ar hroniskām saslimšanām, kurām ir lielāka iespēja attīstīties smagākām gripas saslimšanas formām, kā arī tās personas, kuras pakļautas augstam inficēšanās riskam ikdienā (piemēram, ārstniecības personas, sociālās aprūpes darbinieki u.c.) un riskam inficēt citus, kam gripa var būt bīstama (ārstniecības iestāžu pacienti, veco ļaužu aprūpes centru iemītnieki, jaundzimušie un citi).

Valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu:
1) personām vecumā no 65 gadiem;
2) pieaugušajiem, kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:
– personas ar hroniskām plaušu slimībām;
– personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
– personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
– personas ar hroniskām nieru slimībām;
– personas ar imūndeficītu;
– personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju;
3) grūtniecēm.

Valsts 100% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu :
1) bērniem vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem;
2) bērniem vecumā no 24 mēnešiem līdz 18 gadiem, kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:
– bērni ar hroniskām plaušu slimībām;
– bērni ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
– bērni ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
– bērni ar hroniskām nieru slimībām;
– bērni ar imūndeficītu;
– bērni, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju;
– bērni, kuri ilgstoši saņem terapiju ar ac. acetylsalicylicum

Uzzini vairāk par vakcināciju: ŠEIT

Atkārtošana zināšanu pamats! Noskaties video un iegūtās zināšanas Tev palīdzēs labāk rūpēties par sevi un saviem līdzcilvēkiem!

NEAIZMIRSTI PADZERTIES!!!

Medicīnas centrs SIA "Fitosan Plus".
Medicīnas centrs SIA "Fitosan Plus" (Pērnavas iela 4 f, Jelgava) piedāvā valsts apmaksātus multiprofesionālās rehabilitācijas pakalpojumus. Pacienta iemaksa un rehabilitācijas pakalpojumi bērniem (līdz 18 g. v.) ar nosūtījumu ir bez maksas. Iestādē piedāvā ārstniecības pakalpojumus gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Lai saņemtu multiprofesionālās rehabilitācijas pakalpojumus jābūt ģimenes ārsta vai ārsta-speciālista nosūtījumam pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta. Rehabilitācijas kursu nozīmē fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts.

Multiprofesionālā rehabilitācija ietver: fizioterapiju, uztura speciālista konsultācijas, audiologopēda nodarbības, fizikālās terapijas procedūras.

Uzziniet vairāk, zvanot uz reģistratūru, tālr.: (+371) 63011748.

ĒRCES Piesūkšanās
KĀ SEVI PASARGĀT NO ĒRCES PIESŪKŠANĀS

Kapēc paaugstināts asinsspiediens? Ūdens acu veselībai! Domas materializējas
Kapēc paaugstināts asinsspiediens?
Kas ir paaugstināts asinsspiediens? Tas nozīmē, ka kāds uz cilvēku sāk spiest, viņš ļauj ārējiem apstākļiem - vecākiem, vīram, priekšniekam, bērniem - vadīt viņu, uzspiest savas vēlmes. Ir vēl cits iemesls - cilvēks cieš no spiediena pašam pret sevi, viņš sevi uzvelk, izdomā situācijas, moka ar domām - bērni mani nemīl, nedzird; otra puse nemīl, nesaprot. Cilvēks var pievilkt arī sev nevajadzīgu uzmanību, nereti izsaucot paaugstinātu asinsspiedienu. Tas bieži vien notiek sabiedriskos pasākumos vai uzstājoties auditorijas priekšā.

Ūdens acu veselībai!
Lai uzlabotu redzi, glāzi piepilda ar remdenu ūdeni, iegremdē vienu aci un desmit sekundes, skatoties ūdenī, groza. Tad iegremdē otru aci. Pēc tam ūdeni izlej, ielej glāzi aukstu ūdeni un procedūru atkārto. Kurss ilgst pusotru mēnesi.

Domas materializējas
Mēs esam tas, ko domājam; ko domājam, to saņemam. Ja neveicas kādā jomā vai vairākās, vēlams izveidot kolāžu. Ņem lapu, sadala četrās daļās - attiecības, darbs, veselība, sasniegumi - un katrā no tām ielīmē attēlus, kas simbolizē vēlamo, vai uzraksta, ko grib iegūt, sasniegt. Kolāžu vēlams apskatīt pēc iespējas biežāk un domās iztēloties kā tās piepildās. Rezultāti garantēti 😊

ELIKSĪRS PRET VĪRUSIEM UN GRIPU!
Ņem trīs lielas laurlapas, ieliek 300 garmu krūzē un aplej ar uzvārītu, vienu minūti padzesētu ūdeni. Pēc tam ļauj divas minūtes ievilkties un pievieno vienu ēdien karoti sviesta un vienu tejkaroti medus. Tad uzliek tasīti un patur piecas minūtes. Kad sastāvdaļas ievilkušās, veselības eliksīram pievieno nažgalu piparu, visu sajauc un notur vēl piecas minūtes. Tad izņem laurlapas, un dzērienu siltu izdzer. Eliksīru lieto trīs vakarus. Tas palīdz cīnīties ar gripas vīrusu, iekaisumu, kairinājumu kaklā, gļotās, bronhos un plaušās. Palīdz izdalīties arī krēpām un gļotām, attīra bronhu kanālus, elpceļus un mazina iesnas.

Sīpols iesnu un bronhītu ārstēšanai!
Izspiež sīpola sulu un divus pilienus iepilina katrā nāsī. Ievelk ar elpu dziļāk elpceļos un 1 minūti palēkā, līdz sajūt, ka atveras elpceļi, deguns. Trīs dienu laikā pāriet arī hroniskas iesnas, jo sīpols noņem kairinātājus un iekaisumu. Sīpola sula ārstē arī faringītu, laringītu, bronhītu, asmātisko bronhītu un plaušu iekaisumu. Šo slimību ārstēšanai izspiež sīpola sulu un pievieno medu. Tējkaroti maisījuma lieto pirms katras ēdienreizes, Elpceļi atnāk vaļā, attīrās bronhi, krēpas tiek izvadītas no organisma.

Uzmanību! Uzmanību! Ērču encefalīts! Lieliska iespēja!
 Pavasara sezona tuvojas un ērces sāk rosīties aktīvai sezonai!

Sākot ar 2018 gadu visā valsts teritorijā, bērniem līdz 18 gadu vecumam ir iespēja saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu! Detalizētu informāciju un pieteikšānos veikt pie sava ģimenes ārsta.

Kā pagatavot kartupeļu bankas pret klepu!
Nomazgā nevārītus kartupeļus ar mizu, sagriež divus milimetrus biezās šķēlēs, pēc tam uz sausas pannas no abām pusēm uzkarsē. Krūtis līdz saules pinumam iesmērē ar medu, virsū uzliec uz pusēm pārlocītu marli un kā krelles saliek siltus kartupeļus. Tiem pārklāj celefona plēvi, un pāri pārliek frotē dvieli. Kompreses tur pusstundu. Procedūras laikā siltums caur marli un medu nonāk elpceļos un atveseļo. Kad kartupeļus noņem, krūtis nomazgā ar siltu ūdeni un iesmērē ar ziedi. Pēc trīs vakariem klepus būs kā ar roku atņemts. Kartupeļa kompreses nedrīkst likt uz vēža skartās vietas, augstas temperatūras un akūta bronhīta gadījumā.


Maziem mirkļiem ir liela nozīme!
Maziem mirkļiem ir liela nozīme! No bērna piedzimšanas līdz vidusskolas izlaidumam ir aptuveni 1000 svētdienas, un katrs mirklis, kas pavadīts kopā ar bērnu, ir kā skaista un atmiņā paliekoša svētdiena, tāpēc aicinām vecākus pavadīt vairāk laika kopā ar bērniem! #mirklimirnozime

https://www.facebook.com/MirklimIrNozime/videos/157279101532751/

Lai būtu kopā, laika daudz nevajag, jo arī mazi mirkļi nozīmē ļoti daudz! #mirklimirnozime
https://www.facebook.com/MirklimIrNozime/videos/159114784682516/

Kaut piecas minūtes vairāk! #mirklimirnozime
https://www.facebook.com/MirklimIrNozime/videos/159443634649631/

Ļaujiet puikām pagulēt! Un Skolēna brokastis!!!
Ļaujiet puikām pagulēt!:
Zinātnieki 10 gadus novērojuši 547 zēnus, sākot no 3 - 4 gadu vecumam, un noskaidrojuši, ka daudzi no viņiem, kuriem mazotnē bija problēmas ar miegu, sasnieguši 14 gadu vecumu, sāka regulāri smēķēt, lietot alkoholu un narkotikas. Atklājās arī, ka 60% šo bērnu tēvi bija dzērāji. Speciālisti uzskata, ka ne vecāki, ne mediķi nedrīkst atstāt bez ievērības bērnu sūdzības par nogurumu, trauslu miegu un grūtu iemigšanu, jo vairumā gadījumu tas ir slēpto trauksmju, agresijas un nemiera izpausmes.

Skolēna brokastis:
1. Pamodiniet bērnu savlaicīgi! Mazajam parasti negribas celties, tāpēc vecāki viņus žēlojot, to mēdz darīt pēdēja brīdī, un, lai pabrokastotu, viņiem nereti pietrūkst laika.
2. Jāņem vērā bērna individuālās īpatnības: ne visiem bērniem apetīte rodas tūlīt pēc pamošanās.
3. Jācenšas piedāvāt daudzveidīgas brokastis: biezputru, sviestmaizes, pienu vai kefīru, sieru, burkānus, augļus, olu. Lai bērns pats izvēlas, ko vairāk vēlas.
4. Ja bērnam negaršo piens, to var pasniegt ar kakao vai augļu sulu - piena vērtība praktiski nemazināsies.
5. Ja bērnam no rīta nav ēstgribas, jācenšas viņu pieradināt izdzert glāzi augļu vai dārzeņu sulas.
6. Pēdējā minūtē, pie brokastu galda sēžot, nevajag pārbaudīt, vai bērns sagatavojis stundas. Viņa uzmanība no brokastīm tiks novērsta, un ēstgriba zudīs.

Miokarda infarkts un insults.
Miokarda infarkts un insults Latvijā joprojām ir viens no izplatītākajiem invaliditātes un mirstības cēloņiem. Viens no iemesliem šādai situācijai - cilvēki neatpazīst vai nepievērš uzmanību šo slimību pazīmēm, līdz ar to kvalitatīva medicīniskā palīdzība tiek sniegta pārāk vēlu. Gan akūta miokarda infarkta, gan insulta gadījumā laikam no pirmo pazīmju pamanīšanas līdz kvalitatīvas medicīniskās palīdzības saņemšanai, ir dzīvības cena. Kavēties nedrīkst. Tāpēc kampaņas " Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!" uzsvars ir uz vārdiem- " atpazīsti" (atpazīsti pazīmes) un " rīkojies" (nekavējoties sauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvani 113!). Pareiza rīcība spēs ātri glābt mums tuvu cilvēku dzīvību.



Ja sāp mugura - jāmācās sēdēt!
Jūtot sāpes mugurā, ļoti svarīgi ir iemācīties pareizi sēdēt. Jāizvairās no mīkstām mēbelēm. Lai ķermeņa masa pārāk nespiestu uz mugurkaulu, korpus jābalsta uz sēžu, bet to var panākt, tikai sēžot uz cieta krēsla.

Mēbelei, uz kuru nākas ilgstoši sēdēt, jāatbilst virknei prasību. Pirmkārt, krēsla augstumam jāatbilst apakšstilbu garumam, lai pēdas varētu novietot uz grīdas. Otrkārt, maksimālais sēdēšanas dziļums drīkst būt aptuveni 2/3 no gurnu garuma. Lai mugura nesāpētu, jāievēro vēl šādi pavisam vienkārši noteikumi:
1. sēdoša darba cilvēkiem, jācenšas ik pēc 15 - 20 minūtēm nedaudz izkustēties, mainīt kāju stāvokli;
2. jāseko, lai mugura atbalstītos pret krēsla atzveltni;
3. lai nesaspringtu ķermeņa muskuļi, jāsēž taisni, ne pārāk stipri noliecot galvu un nesaliecoties;
4. ja, nākas daudz lasīt, ieteicams pagatavot speciālu paliktni, kas, lai nevajadzētu noliekties uz priekšu, turēs grāmatu pietiekamā augstumā un slīpumā.

Pie auto stūres jāsēž, nesasprindzinot muskuļus. Ļoti svarīgi, lai vadītāja sēdeklim būtu piemērots muguras atbalsts. Šim nolūkam starp jostasvietu un sēdekļa atzveltni var novietot nelielu veltnīti, kas ļauj saglabāt dabisko jostasvietas izliekumu. Galva jātur taisni. Ik pēc pāris stundām braucienā jāapstājas, lai izkustētos, pastaigātu, palēkātu, pietuptos un pastaipītos.

Daudz ļaunuma mugurai nodara tie, kas visu vakaru bez izkustēšanās nosēž pie TV. Ik pa brīdim jāmaina poza, bet ik pēc stundas uz vismaz 5 min ir jāpieceļas un jāpavingro.

Tuvojoties Pavasarim, pieaugs erču aktivitāte!
Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka paaugstinoties gaisa temperatūrai un izkūstot sniegam, gaidāma ērču aktivitātes palielināšanās. Tas nozīmē, ka staigājot pa vietām, kur uzturas ērces, jāatceras par aizsardzības līdzekļiem - jānodrošina apģērbs, lai ērces zem tā nevarētu palīst, kā arī, atgriežoties telpās, jāpārliecinās vai nav piesūkusies ērce.

Daudz ērču ir nekoptās meža audzēs, ilggadīgi nekoptās un krūmiem aizaugušās pļavās, garā zālē, krūmājos, briksnājā. Tāpat atgādinām, ka jābūt piesardzīgiem veicot āra uzkopšanas darbus, īpaši vietās, kur zāle nav pļauta vairākus gadus pēc kārtas. Ik pa laikam jāpārliecinās vai pa apģērbu nerāpo ērce, bet pārnākot mājās jāpārbauda ķermenis, vai kāda ērce nav piesūkusies.

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst aptuveni no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet pie labvēlīgiem meteoroloģiskiem apstākļiem var būt arī garāka. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5°C.

Iedzīvotājiem pieejami jauni veselības nozares e-pakalpojumi!
No šā gada februāra papildus valsts E-veselības portālam www.eveseliba.gov.lv arī valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv iedzīvotajiem ir pieejams daudzveidīgs veselības nozares e pakalpojumu klāsts, kas nodrošina iespēju ātri un ērti noskaidrot ar savu veselību saistītu informāciju. Vairāk

Par fizisko aktivitāšu nozīmi dažādām vecuma grupām!

GRIPA!


Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās - drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos ("kaulu laušana"), sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, maziem bērniem var būt arī vemšana un caureja.

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa - 2,85 eiro. Vairāk

E-VESELĪBA!
E-veselība ir elektroniska valsts veselības aprūpes informācijas sistēma drošai, ērtai un ātrai medicīniskās informācijas uzkrāšanai un apmaiņai starp pacientu un viņa ārstniecībā iesaistītajām personām. E-veselības portāla adrese ir www.eveseliba.gov.lv. Kādas ir iedzīvotāju iespējas E-veselībā? Vairāk

Veselība ir kustībā! Fiziskās aktivitātes 3-5 gadu vecumā.
Slimību profilakses un kontroles centrs ir izveidojies izglītojošus video par fizisko aktivitāšu nozīmi dažādām vecuma grupām. Video par fiziskajām aktivitātēm 1 līdz 2, 6 līdz 12 gadu vecumā un pieaugušiem pieejami Slimību profilakses un kontroles centra youtube.com kontā.


Fiziskas aktivitātes - pamats labai veselībai.
Slimību profilakses un kontroles centrs ir izveidojies izglītojošus video par fizisko aktivitāšu nozīmi dažādām vecuma grupām. Video par fiziskajām aktivitātēm 3 līdz 5, 6 līdz 12 gadu vecumā un pieaugušiem pieejami Slimību profilakses un kontroles centra youtube.com kontā.


Gripa un tās profilakse!
Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu. To dēļ gripas epidēmijas laikā 2 - 5 reizes pieaug hospitalizāciju skaits un cilvēku vēršanās biežums pēc medicīniskās palīdzības. Gripa Latvijā izplatās rudens - ziemas periodā. Parasti saslimstības pacēlums ilgst 8 - 10 nedēļas. Vairāk


Gatavojoties gripas sezonai, speciālisti aicina vakcinēties pret gripu!
13.oktobrī, Veselības ministrijā norisinājās preses konference, kurā veselības nozares speciālisti aicināja iedzīvotājus gatavoties gripas sezonai un savlaicīgi vakcinēties pret gripu.

Veselības ministre Anda Čakša: "Nekas labāks par vakcīnu nav izdomāts - ar vienas injekcijas palīdzību mēs varam izglābt pacientu no saslimšanas, tās izraisītajam komplikācijām un nāves gadījumiem, kas rodas gripas komplikāciju dēļ. Tāpēc šogad iedzīvotājiem būs pieejams lielāks vakcīnu skaits, kā arī pieejamība tiks monitorēta katru nedēļu, lai mēs būtu droši, ka vakcīnu nepietrūks! Tāpat es aicinu pievērst šai problēmai uzmanību arī darba devējus - viens no veidiem, kā saglabāt savu darbinieku darba spējas gripas sezonā, ir nodrošināt tiem vakcināciju pret gripu. Jo īpaši par to ir jādomā ārstniecības iestādēs, lai nepastāvētu riski, ka pacients varētu saslimt ar gripu medicīnas iestādē." Vairāk


IZDEGŠANA DARBĀ!


Paaugstināta emocionālā slodze, nestabili vērtību kritēriji, mainīgi spēles noteikumi darbā un cilvēku attiecībās, sabiedrības noslāņošanās, masveidīga ilgstoša pārslodze darbā, cenšoties sasniegt vēlamo materiālās labklājības līmeni, - tas viss rada priekšnoteikumus izdegšanas sindromam, ļoti nopietnai veselības problēmai. Vairāk

Rudens veltes Tavai veselībai!
Svaigi augļi, ogas un dārzeņi ir viena no veselīga uztura būtiskākajām sastāvdaļām un to lietošana uzturā – viens no labas veselības saglabāšanas priekšnosacījumiem. Iekļaujot ikdienas ēdienkartē augļus, ogas un dārzeņus, tiek nodrošināta būtiskāko vitamīnu un minerālvielu uzņemšana. Izvēlies uzturā vietējos augļus un dārzeņus, kas jo īpaši šobrīd - rudens periodā, ir mums viegli pieejami plašā izvēlē. Tie palīdzēs nodrošināt Tavam organismam nepieciešamās uzturvielas un uzņemt tik nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas pirms garās ziemas! Vairāk


Informācija par ērču aktivitāti! Infografika ERCES
Pašlaik Latvijā ērču aktivitāte vairs nav tika augsta kā pavasara pacēluma laikā, tomēr vidējais ērču blīvums saglabājas augsts un sastopamas arī ērču nepieaugušās stadijas, kas grūti pamanāmas. Tādēļ, uzturoties dabā vai pat īslaicīgi iebrienot garā zālē, krūmājos, briksnājā, jāpielāgo apģērbs, lai pasargātu sevi no ērču piesūkšanās: bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Sēņojot vai ogojot ieteicams arī valkāt cepuri vai lakatu. Ik pa brīdim jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai savlaicīgi ieraudzītu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces. Pēc uzturēšanās ārā jāpārliecinās, vai uz ķermeņa nav ērces, jāizsukā mati. Var lietot arī ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots un ērce varēs zem tā nokļūt.

SPKC dati liecina, ka 2014. un 2015. gadā novērots salīdzinoši zems saslimstības līmenis ar ērču encefalītu - attiecīgi 173 un 169 saslimšanas gadījumi (jeb 8,64 un 8,51 gadījums uz 100 000 iedz.); nav reģistrēti arī letālie gadījumi. Salīdzinājumam - 2011. gadā tika reģistrēti 494 gadījumi (19,24 uz 100 000 iedz.).

2014. gadā tika reģistrēti 469 Laimas slimības gadījumi, un 2015. gadā - 495 (attiecīgi 23,43 un 24,92 gadījumi uz 100 000 iedz.). Salīdzinājumam - 2011. gadā tika reģistrēti 866 gadījumi (38,84 uz 100 000 iedz.).

Ik gadus tiek reģistrēta arī ērlihioze: 2014. gadā - 13 gadījumi (0,65 uz 100 000 iedz.), un 2015. gadā - 41 gadījums (2,06 uz 100 000 iedz.)

No 2016. gadā 1. janvāra līdz 27. jūnijam ziņots par 17 apstiprinātiem ērču encefalīta gadījumiem, 6 ērlihiozes un 74 Laimas slimības gadījumiem.

Lai izsargātos no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir savlaicīga vakcinācija. Vakcinācija īpaši nepieciešama personām, kuras regulāri apmeklē mežus un krūmājus, kā arī tūristiem, kuri apmeklē ērču encefalīta endēmiskos rajonus. Tomēr arī vakcinētām personām jāpielāgo apģērbs tā, lai ērce zem tā nevarētu tikt, jo vakcinācija pasargā vienīgi un tikai no ērču encefalīta, bet ne no pārējām ērču pārnestajām slimībām, kā Laimas slimība un ērlihioze.

Vakcinācijai nav vecuma ierobežojumu. Vakcinēties pret ērču encefalītu var cauru gadu pirms tam konsultējoties ar vakcinācijas dienesta speciālistiem un ārstiem katrā individuālā gadījumā.

Informācija par valsts apmaksāto bērnu vakcināciju pret ērču encefalītu meklēt www.spkc.lv

Buklets "Kā sevi pasargāt no ērces piesūkšanās?": BUKLETS
"Lai vēzis būtu ārstējama slimība!"
Lūdzu, palīdziet mums sasniegt 10 000 balsu iniciatīvai "Lai vēzis būtu ārstējama slimība!" . Plašāk par to, lūdzu, lasiet zemāk! Vēl nepieciešamas tikai 1300 balsis! Vairāk
Hipertensija!
Ik gadu 17. maijā tiek atzīmēta Pasaules Hipertensijas diena. Šogad Pasaules Hipertensijas dienas tēma ir – “Ziniet savus skaitļus!” ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par hipertensiju, iedrošināt un mudināt iedzīvotājus uzzināt un kontrolēt savu asinsspiedienu.

Hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens ir gandrīz 50% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, un tā radītās sirds un asinsvadu slimības ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā – aptuveni 57% no visiem mirušajiem.

Turklāt Latvijā mirstība no sirds un asinsvadu sistēmas slimībām ir augstāka, nekā vidēji Eiropas Savienībā.

Slimību lielākoties veicina mazkustīgs dzīvesveids, neveselīgs uzturs, kā arī savu veselību raksturojošo mērījumu (t.i., asinsspiediens, holesterīna līmenis, vidukļa apkārtmērs, glikozes līmenis, ķermeņa masas indekss) nekontrolēšana, līdz ar to, aicinām Jūs iespēju robežās organizēt profilakses un sabiedrības informēšanas pasākumus, ietverot zemāk uzskaitītos galvenos vēstījumus.

1. Zini savus “skaitļus”!
Augstam asinsspiedienam var nebūt simptomu, tāpēc ir svarīgi zināt savus veselību raksturojošos mērījumus. Normāls asinsspiediens sievietēm un vīriešiem jebkurā vecumā ir - 120/80 mmHg. Ja sistoliskais spiediens bieži ir virs 140 un/vai diastoliskais spiediens ir virs 90, nepieciešama ārsta konsultācija.

Ķermeņa masas indeksu (ĶMI) aprēķina, svaru (kg) dalot ar garumu (m)2. Ja skaitlis, ko iegūst jeb indekss ir 25 – 29,99, tas norāda uz lieko ķermeņa masu. Ja indekss ir virs 30 – tā ir aptaukošanās. Par veselīgu ķermeņa masu var spriest arī pēc vidukļa apkārtmēra. Vīriešiem hipertensijas risks pieaug, ja vidukļa apkārtmērs pārsniedz 94 cm, un risks ievērojami palielinās, ja tas pārsniedz 100 cm. Savukārt sievietēm risks palielinās, ja vidukļa apkārtmērs pārsniedz 80 cm, un risks ievērojami palielinās, ja tas pārsniedz 90 cm.

Par normālu glikozes līmeni uzskata 3,5 – 5,5 mmol/l, savukārt saslimšanas risks ar cukura diabētu palielinās, ja glikozes līmenis ir virs 7,0 mmol/l. Normāls kopējā holesterīna līmenis ir līdz 5 mmol/l. Jo augstāks par 5 mmol/l, jo lielāka varbūtība saslimt ar sirds asinsvadu slimībām.

Saistībā ar iepriekš minēto, aicinām pašvaldības iespēju robežās organizēt bezmaksas veselības pārbaužu veikšanu, kur visiem interesentiem uz vietas būtu iespēja noteikt holesterīna līmeni, glikozes līmeni, ķermeņa masas indeksu un asinsspiedienu, kā arī iespēja konsultēties ārstu.

Infogrāfikas par smēķēšanu un izdegšanu darbā.

2. Izvēlies veselīgu uzturu!
Veselīgs uzturs ir viens no būtiskākajiem faktoriem hipertensijas profilaksē. Īpašu uzmanību jāpievērš sāls patēriņam. Ikdienā tam nevajadzētu būt lielākam par 5 g (viena tējkarote), ņemot vērā arī to sāls daudzumu, kas ir rūpnieciski ražotos produktos, piemēram, maizē, sierā, gaļas izstrādājumos u.c. Svarīgi atcerēties, ka pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina asinsspiediena paaugstināšanos!

Infogrāfikas par taukiem un saldinātajiem dzērieniem.

3. Esi fiziski aktīvs!
Lai nodrošinātu organismam nepieciešamo minimālo fizisko aktivitāšu daudzumu, pieaugu-šajiem ieteicams veikt mērenas fiziskās aktivitātes vismaz 30 minūtes dienā. Infogrāfika par pastaigu.
Mācību filmas!
Mācību filma skolēniem "Katrīna" ņirgāšanās profilaksei skolas vidē

Mācību filma skolēniem "Roberts" ņirgāšanās profilaksei interneta vidē

Mācību filma par roku mazgāšanu pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem.
Pārbaudi savas krūtis pati!
Krūtis regulāri mainās līdz ar norisēm sievietes organismā, tāpēc tās ir jāpārbauda regulāri. Lai būtu droša, ka esi vesela! Vairāk
Par zāļu izplatīšanu un to iegādi tīmekļa vietnēs.
Veselības inspekcija (turpmāk – Inspekcija) aicina ievērot piesardzību, iegādājoties zāles tīmekļa vietnēs (turpmāk – internetā). Zāļu iegāde nelicencētās tiešsaistes aptiekās, interneta portālos vai no privātiem sludinājumiem, rada risku iegādāties viltotas, nekvalitatīvas un apšaubāmas izcelsmes zāles, kuru lietošana var būt neefektīva vai gluži pretēji būt bīstama veselībai, izraisot neparedzētas blakusparādības vai pat letālu iznākumu. Vairāk
PASTAIGA ||| PAR MAZ KUSTAMIES
Patiesība PAR CUKURU ||| Neaizmirsti PADZERTIES
Izveidota animācijas filma vecākiem par alkohola lietošanas jautājumiem
Izveidota animācijas filma vecākiem par alkohola lietošanas jautājumiem Vairāk

WOULD YOU LET HIM SMOKE
LATVIJAS NEREDZĪGO BIEDRĪBA
LATVIJAS NEREDZĪGO BIEDRĪBA AICINA

Atsaukties cilvēkus ar redzes invaliditāti (1,2,3 grupa), kā arī cilvēkus, kuriem ir smagas redzes problēmas, bet nav nokārtota redzes invaliditāte. AKTUALITĀTES
Zibakcija un Vingrošana
Zibakcija un Vingrošana
Sāpes kājās? Kāju tūska?
Dr. Mauriņa Vēnu klīnkas pieredzējušie vēnu ārsti–flebologi veic izbraukuma konsultācijas visā Latvijā. Konsultācijas laikā tiek veikta kāju vēnu un artēriju duplekssonogrāfiska diagnostika. Pielikums
Inspektori pārbaudīs ikdienā izmantojamās sadzīves ķīmijas iepakojumu drošību
15 Eiropas valstu inspektori no 2015. gada jūlija līdz decembrim piedalīsies Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) Foruma projektā, kura laikā tiks pārbaudīta ikdienā izmantojamu bīstamu ķīmisku vielu un maisījumu iepakojumu atbilstība normatīvo aktu prasībām. Arī Veselības inspekcija piedalās šajā projektā, un inspektori veiks to iepakojumu pārbaudes, kas ir pieejami Latvijas patērētājiem. Vairāk
Beidz Smēķēt, sāc augstāk mērķēt!
Pavasaris ir klāt un ļaudis izvirza jaunus mērķus un apņemšanās! Ja, viens no taviem mērķiem ir pārtraukt smēķēšanu, tad šeit ir mazs palīgs (aplikācija), kas noteikti palīdzēs Tev tikt galā ar šo netikumu. Skatīt šeit
No 2016.gada tiks noteiktas prasības tetovēšanas un pīrsinga pakalpojumu sniegšanai.
Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka Ministru kabinetā 14.04.2015. ir pieņemti un no 2016.gada 1.janvāra spēkā stāsies noteikumi, kas reglamentēs prasības tetovēšanas un pīrsinga pakalpojumu sniedzējiem. Pielikums
Pasaules veselības diena.
Atzīmējot Pasaules veselības dienu, Pasaules veselības organizācija ir izveidojusi animācijas filmiņu, aicinot iedzīvotājus būt atbildīgiem un rūpēties par pārtikas drošumu - Pieci noteikumi drošākai pārtikai.
Rīvēšanās ar dvieli tavam ķermenim un garam.
Rīvēšanās ar dvieli tavam ķermenim un garam. Lielisks veids kā uzlabot savu veselību - atbrīvoties no galvas un muguras sāpēm, uzlabot venozo asinsriti un justies mundri no rīta līdz vakaram. Pielikums
Ar tuberkulozi slimo gan bagātie, gan nabadzīgie iedzīvotāji
Tuberkuloze (TB) ir viena no vecākajām slimībām pasaulē, bet tā ir arī aktuāla mūsdienu slimība – slimo gan bagātie, gan nabadzīgie iedzīvotāji. Vairāk
Intervija ar pacientu
Pasaules Tuberkulozes dienai veltīto pasākumu kalendārs 2015.gadā
Bezmaksas izmeklēšanu un konsultāciju par tuberkulozi iespējams saņemt pie plaušu speciālistiem visā Latvijā
Sargājiet bērnus no veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulām
Lai pasargātu bērnus no nelaimes gadījumiem, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) visā pasaulē no 16. līdz 23. martam aicina pievērst īpašu uzmanību veļas mazgāšanas līdzekļu kapsulu drošai uzglabāšanai. Arī Latvijā ir fiksēti gadījumi, kad iedzīvotāji saindējušies ar šiem veļas mazgāšanas līdzekļiem. Vairāk
Medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējas
Atgādinām, ka ārpus ģimenes ārsta darba laika iedzīvotāji var:
- zvanīt uz ĢIMENES ĀRSTU KONSULTATĪVO TĀLRUNI 66016001
- vērsties pie DEŽŪRĀRSTIEM
- doties uz STEIDZAMĀS MEDICĪNISKĀS PALĪDZĪBAS PUNKTIEM
- vērsties SLIMNĪCU UZŅEMŠANAS NODAĻĀS

Gadījumos, kad dzīvībai draud briesmas, nekavējoties jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, zvanot uz tālruņa numuru 113!
Radīts īpašs kalendārs sievietēm savlaicīgai un regulārai medicīniskai aprūpei grūtniecības laikā
Radīts īpašs kalendārs sievietēm savlaicīgai un regulārai medicīniskai aprūpei grūtniecības laikā
Kas labāk palīdzēs sagatavoties dārziņu sezonai?
Ar straujiem soļiem tuvojas pavasaris un tas nozīmē, ka aizvien vairāk mūsu laiku aizņems rušināšanās pa piemājas dārziņu. Šodien apskatīsim pāris ieteikumus, kas labāk palīdzēs sagatavoties dārziņu sezonai. Ieteikumi
Kā pasargāt savus bērnus!
Paraktiski ieteikumi vecākiem, kā pasargāt savus bērnus!
ESI AKTĪVS VISU GADU!
Sezonālā gripa - profilakse
www.tīrizobi.lv
Interneta vietne www.tīrizobi.lv ir palīgs vecākiem, pedagogiem un pirmsskolas izglītības iestāžu audzinātājiem, lai runātu ar bērniem par mutes dobuma un zobu veselību. Tieši Jūsu spēkos ir ieradināt bērnu rūpēties par zobu veselību un izvairīties no nepatīkamām mutes dobuma saslimšanām!
Ievēro piesardzību, apmeklējot solārijus!
Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus neizturēties vieglprātīgi pret savu veselību un, apmeklējot solāriju, ievērot mērenību un piesardzību. Nedrošo solāriju pakalpojumu sniedzēju saraksts, no kuru pakalpojumu izmatošanas labāk izvairīties, tiek regulāri publicēts Veselības inspekcijas mājaslapā. Tās ir solāriju studijas vai citas iestādes, kur ir pieejams solāriju pakalpojums, kurām pēc konstatētajiem pārkāpumiem veiktajās kontrolēs Veselības inspekcija aizliedz pakalpojuma turpmāku sniegšanu. Vairāk
Computer Users Must watch this
Computer Users Must watch this
Praktiski padomi, kurus ievērot neprasa lielas pūles, bet kuri sniedz lielu efektu sirds asinsrites sistēmai!
Nūjošanas labvēlīgā ietekme:
Vēl pirms astoņiem, deviņiem gadiem par nūjošanu Latvijā bija dzirdējis vien retais, bet tagad šo demokrātisko, Somijā dzimušo aktīvās atpūtas veidu plaši iecienījuši visu vecumu grupu cilvēki gan Latvijā, gan citās Baltijas un ziemeļvalstīs.

Nūjošanas labvēlīgā ietekme:
1. Mundruma lādiņš
Šķiet, nav labāka līdzekļa, kas mazinās muskuļu spriedzi plecu un skausta apvidū, kā arī atvieglos muguras un galvassāpes. Sevišķi noderīga nūjošana ir biroja darbiniekiem un citiem strādājošajiem, kas garas darba stundas pavada sēdus stāvoklī. Regulāra nūjošana būs īsts mundruma lādiņš - tā vairos tavas darba spējas, veicinās radošumu un pat uzlabos attiecības ar ģimenes locekļiem, draugiem un kolēģiem. Jo šī sportiskā aktivitāte veicina tā dēvētā laimes hormona jeb serotonīna izdalīšanos organismā, radot gan fizisku, gan emocionālu labsajūtu, apmierinātību ar sevi un pasauli.

2.Alternatīva skriešanai
Ja tev ir problēmas ar ceļiem, potītēm vai muguru nūjošana ir ieteicamākā nodarbe. Kāpēc? Jo locītavas tiek noslogotas daudz mazāk nekā, piemēram, skrienot. Interesanti, ka nūjošanas laikā noslodze uz locītavām ir arī par 30% mazāka, nekā, piemēram, vienkārši soļojot. Lieliski derēs tiem, kuri ar sportu ilgāku laiku bijuši uz jūs un jūtas nedaudz "ierūsējuši".

3. Veselības panaceja
Šī sportiskā aktivitāte ir lielisks līdzeklis pret bezmiegu un stresu; tā palīdz gan "izvēdināt galvu" pēc saspringtas darba dienas, gan izbaudīt apkārtējo ainavu un dabas skatus. Nūjošana arī veicina labu sirds un asinsrites sistēmas darbību, kas ir labas veselības pamatā. Speciālisti apgalvo, ka veselīguma ziņā ar nūjošanu spējot sacensties vienīgi ar peldēšanu un distanču slēpošanu.

4. Ziema vai vecums nav šķērslis
Viens no nūjošanas lielākajiem plusiem ir tas, ka ar to iespējams nodarboties svaigā gaisā visos gadalaikos, arī ziemā, aukstākā laikā vien nomainot vasarīgākus sporta apavus pret ērtiem zābakiem ar biezu, neslīdīgu zoli. Nūjošanā nav vecuma ierobežojumu - ar to var nodarboties bērni, pieaugušie un vecāka gadagājuma ļaudis.

5. Ķermenis kļūst vingrāks
Regulāra nūjošana ( vēlams 2-3 reizes nedēļā 1,5 stundu garumā) padarīs tavu ķermeni vingrāku un nostiprinās muskuļu sistēmu. Nūjojot strādā 90% muskuļu, un tas nozīmē, ka regulāri nūjojot ieguvums veselības labā būs jūtams jau pavisam drīz! Varbūt ir vērts pamēģināt?

Katru otrdienu, trešdienu, ceturdienu plkst. 19.00 pils placī notiek pūlcēšanās visiem nūjošanas kustības entuziastiem un atbalstītājiem, lai dotos kopīgā pārgājienā, kas sastāda aptuveni 9 km garu trasi. Aicināts ir ikviens, kas vēlas pamēģināt un iesaistīties. Ja, nav nūjas, droši zvaniet Andrim (29379004) un kopīgi izdomāsim, kā šo problēmu atrisināt

Uz tikšanos!
Kustēties darba vietā!

www.youtube.com
Veselīgs dzīvesveids, uzturs, Tu
Veselīgā Jaunpils rakstu arhīvs
Jaunpils novads
AFIŠU STABS


Jaunpils


Jaunpils galerijas FACEBOOK





      
















Jaunpils novads

Copyright © Tukuma novads, 2023 Kontaktinformācija Piekļūstamības paziņojums